KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Úspěch našich vín na Vinalies International v Paříži

19/03/07

Úspěch našich vín na Vinalies International v Paříži – devět medailí pro naše vína.

 

Devět medailí pro naše vína z Vinalies

International v Paříži.

Francouzská unie enologů uspořádala již po třinácté jednu z nejvýznamnějších světových soutěží vín – Vinalies Internationales. Z 2850 přihlášených vín ze 38 zemí bylo 27 z České republiky, více než polovina vzorků byla domácích francouzských. Porotci z 35 zemí pěti kontinentů udělili 6 hlavních cen ve vypsaných kategoriích – zcela výjimečného ocenění se ale dostalo španělskému sladkému fortifikovanému vínu Perdo Ximénez PX 1927 z Bodegas Robles SA, které poprvé v historii velkých soutěží získalo 100 ze sta možných bodů a stalo se absolutním šampiónem.
Z našich vín získaly cennou zlatou medaili (kterých bylo uděleno jen 204) Vinné sklepy Valtice za Ryzlink vlašský 2005, které přidaly i stříbro za Chateau Valtice Chardonnay 2006 VH. Další vynikající úspěch si připsal Radomil Baloun díky čtyřem stříbrným medailím (Ryzlink vlašský 2006 PS, Sauvignon 2006 PS, Rulanské bílé 2006 Výběr, Hibernal 2006 Výběr), Bohemia Sekt skvěle zabodovala stříbrem za sekt Prestige Brut 2003 Method Classic a za Rulandské bílé 2006 z Vinařství Pavlov, osmá stříbrná náleží Sonnberku za sladkou Pálavu 2005 Výběr z hroznů.

“Soutěž byla neobyčejně objektivní, hodnotilo se zcela jinak, než bývá u nás zvykem, i když byl použit 100 bodový systém OIV – ovšem tak, jak jeho autoři původně zamýšleli," konstatoval po návratu Dr. Luboš Bárta, který shodou okolností hodnotil v komisi M spolu s Peterem Hayesem, prezidentem OIV. “Pětidenní maraton vypadal tak, že nejprve každý z porotců v komisi co nejpodrobněji popsal na zvláštní protokol hodnocený vzorek a až pak jsme prostřednictvím mikropočítačů PDA křížkovali známou 100 bodovou tabulku. Po odeslání hodnocení vzorku a vrácení průměru výsledků všech pěti komisařů následovalo zdůvodnění vlastního hodnocení ostatním porotcům. Za den tak každá komise vyhodnotila s maximální pečlivostí jen 30 – 35 vzorků. Úroveň hodnocených vín byla velmi rozdílná – velmi záleželo na oblasti, odkud vína té které serie pocházela. V naší komisi jsme se pohybovali od 61 bodů až po 94, které jsme udělili pozdějšímu vítězi kategorie červených sladkých vín AOC Banyuls Grand Cru 1998."

Společnou účast vín z ČR zajišťovalo Národní vinařské centrum ve Valticích za podpory Vinařského fondu.

(tiskovᡠzpráva; zdroj: Národní vinařské centrum & dr. Luboš Bárta)