KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Národní doplňkové platby k přímým podporám prošly novelizací

26/03/08

Tisková zprávaPraha, 26. března 2008

Více než sedm miliard korun pro téměř 25.000 žadatelů navrhuje pro letošní rok ministerstvo zemědělství na národní doplňkové platby. Novela nařízení vlády, kterou dnes předložil ministr Petr Gandalovič,  upravuje administraci systému poskytování národních doplňkových plateb k přímým podporám od roku 2008 dále. Doplňkové platby budou nadále směřovat především do sektorů zemědělství znevýhodněných systémem jednotné platby na plochu zemědělské půdy, oproti minulým úpravám se podstatně sníží administrativní zátěž.
 
 „Návrh nařízení vlády, které zajišťuje administraci systému národních doplňkových plateb k přímým podporám od roku 2008 dále, zachovává kontinuitu podporovaných komodit tak, aby doplňkové platby směřovaly především do sektorů zemědělství znevýhodněných systémem jednotné platby na plochu zemědělské půdy,“ vysvětluje ministr Gandalovič.„Součástí návrhu je rozdělení plateb na platby vázané na produkci, takzvané kaplované, a platby oddělené od produkce, tedy dekaplované, podle závazných pokynů Evropské komise.“
 
Návrh rozlišuje platby oddělené od produkce (decoupled payments):
platba na chmel,
platba na skot, ovce, popřípadě kozy (tzv. platba na přežvýkavce),
platba na zemědělskou půdu,
platba na brambory pro výrobu škrobu,

a platby vázané na produkci (coupled payments):
platba na pěstování lnu na vlákno,
platba na pěstování chmele,
platba na chov ovcí, popřípadě koz,
platba na chov krav bez tržní produkce mléka.
Hospodářské a finanční dopady na státní rozpočet ve výši 7,2 mld. Kč pro celkový počet téměř 25 000 žadatelů jsou kryty pro kalendářní rok 2008 vyčleněnými prostředky státního rozpočtu (v kapitole Ministerstva zemědělství) na národní doplňkové platby k přímým podporám.
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe

Zařazeno v Přímé platby