KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Evropská komise stanovila limity obsahu pesticidů v potravinách

08/09/08

Od 1.září sjednotila EK povolenou hladinu pesticidů v potravinách

 Od 1. září 2008 sjednotila Evropská komise povolenou hladinu pesticidů v potravinách.

Nové nařízení sjednocuje limity pro pesticidy v potravinách ve všech členských zemích EU.


Od 1. září 2008 sjednotila Evropská komise povolenou hladinu pesticidů v potravinách. Nové nařízení sjednocuje limity pro pesticidy v potravinách ve všech členských zemích EU. Ekologické nevládní organizace upozorňují na skutečnost, že v řadě případů dojde k legalizaci vyšší kontaminace potravin pesticidy.


Nové nařízení zahrnuje přibližně 1100 pesticidů, které zemědělci využívají nebo využívali jak v Evropské unii, tak mimo ni, a stanovuje limity pro 315 zemědělských produktů.


„Podle nových pravidel musejí být potraviny vyprodukované v jednom členském státě bezpečné pro spotřebitele ve všech ostatních členských zemích. Zbytky pesticidů v potravinách by podle nového nařízení měly být co nejnižší a neměly by mít škodlivý dopad na obyvatele EU,“ uvedla evropská komisařka pro zdraví Androulla Vassiliouová. Podle Komise má nařízení hlavně zjednodušit situaci i dovozcům a obchodníkům.


Ekologické nevládní organizace nařízení kritizují, protože na sjednocení pravidel nejvíce prodělávají země, které měly v minulosti nejpřísnější ekologickou a zdravotní politiku a tvrdší limity pro kontaminaci potravin pesticidy, než nyní stanovila Komise.


Podle studie zpracované pro Greenpeace jsou Komisí nově stanovené limity příliš vysoké. V případě obsahu pesticidů jablkách, hruškách a hroznovém víně natolik, že by mohly ohrožovat zdraví dětí.


Expert pro oblast pesticidů z nizozemské organizace Natuur en Milieu (Příroda a životní prostředí) Hans Muilerman uvedl: „Komise selhala, když nedostála svému závazku stanovit limity na nejnižší možné úrovni.“


Ekologické organizace se proto rozhodly, že nové nařízení Komise napadnou u Evropského soudního dvora. Podle Komise jsou údajně námitky NGOs liché a vycházejí prý ze zastaralých či nepřesných údajů.


 


Zdroj: Agronavigátor.cz

 

Zařazeno v Zemědělství