KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Výrobci potravin se účastní soutěží a vítězí

30/10/13

V minulém týdnu se novinářům v Praze prezentovali na společné tiskové konferenci tři firmy, dvě z nich jsou členskými organizacemi Agrární komory ČR.

Výrobci potravin se účastní soutěží a vítězí

V současnosti mohou spotřebitelé nalézt národní známku kvality Klasa na obalech celkem 1185 výrobků od 226 českých a moravských výrobců. V minulém týdnu se novinářům v Praze prezentovali na společné tiskové konferenci tři firmy, dvě z nich jsou členskými organizacemi Agrární komory ČR a o nich bude právě řeč.

Vinselekt láká spotřebitele i na biomošty

Především zmiňme firmu Vinselekt Michlovský, a. s., která vznikla v roce 1993 a ze začátku vyráběla zejména víno určené pro výrobu sektů. Postupem času přešla k výrobě vlastních vín a začaly se dostavovat první úspěchy na vinařských výstavách a soutěžích u nás i v zahraničí.

Dnes již vína doc. Ing. Miloše Michlovského, DrSc., najdeme ve specializovaných vinárnách, ale také v běžné prodejní síti – vždy je však značka Vinselekt Michlovský zárukou vysoké kvality a dokonalé chuti. Vinice firmy Vinselekt Michlovský, a. s., jsou součástí moravské oblasti a zahrnují Mikulovskou a Velkopavlovickou vinařskou podoblast. Zasahují do rozsáhlého území na jihu Moravy, kde je silná vinařská tradice, a svými přírodními příznivými podmínkami se podobají území na jižním a východním okraji západokarpatské horské soustavy v sousedním Rakousku a na Slovensku. Vinohrady nalezneme v nejteplejších oblastech jižní Moravy a kromě příznivého slunného a teplého klimatu tam má vinná réva ideální prostředí také díky pestré škále půd na zpevněných i nezpevněných sedimentech, na nichž leží.

Kromě množství výtečných vín se tam vyrábí také mošty, ekologicky zpracované, a to hned ve dvou variantách – 100% Bio bílý hroznový mošt Malverina a 100% Bio hroznový mošt Laurot, které jsou nefiltrované a nepasterované a díky tomu si zachovávají jiskrnou a přirozenou vůni i chuť. Třetím moštem je Hroznový mošt Agni, jenž je pro svou výjimečnost stejně jako předchozí dva výrobky oceněn značkou kvality Klasa. Agrární komora ČR svým projektem už tři roky propaguje produkty ekologického zemědělství, a proto již před časem právě i vína a mošty z Vinselektu představila novinářům a široké spotřebitelské veřejnosti.

Příbramská uzenina sází na kvalitu

Dá se bez nadsázky říci, že masokombinát s názvem Příbramská uzenina, a. s., je synonymem kvalitních uzenin. Historie této společnosti se začala psát v 70. letech a po čase se Příbramská uzenina stala největším výrobcem a zpracovatelem masa ve Středočeském kraji. Zaměstnává téměř 350 zaměstnanců a každý den vyrobí na 30 tun masných výrobků a 15 tun výsekových mas. „Máme svých čtrnáct maloobchodních prodejen, kde si i ověřujeme přímou odezvu spotřebitelů na naše výrobky,“ řekl generální ředitel firmy Příbramská-uzenina, a. s., Tomáš Hrouda. Jak dodal, trend inovací ve výrobě je dnes jasně dán cenou. Nemělo by to být ale na úkor kvality. „Na jakosti našich výrobků jsme vždy stavěli a nehodláme od toho ustoupit,“ poznamenal.

Tato firma denně rozváží své masné výrobky přibližně do 650 míst a má roční obrat tři čtvrtě miliardy korun. Proto jsou v síti i většiny nadnárodních řetězců, kde jsou nároky na cenu zvlášť velké. „Máme všechny potřebné certifikáty jakosti a účastníme se všech známých soutěží, jako jsou Klasa, Regionální potravina, ale třeba i Česká chuťovka,“ uvedl Tomáš Hrouda. Maso pochází převážně z českých chovů od prověřených chovatelů.

Společnost se odlišuje také výrobou fermentovaných výrobků s ušlechtilou plísní – v celé České republice jsou pouze dva závody, které tuto možnost mají, a Příbramská uzenina je jedním z nich. Díky této speciální technologii získal Příbramský uherák a Příbramská sněženka ocenění národní značku Klasa. „Na Jihočeské zemědělské univerzitě vznikla studie, která dokumentuje skutečnost, že ve 100 gramech salámu je větší obsah probiotik než ve stejném množství jogurtu a mají velmi dobrý vliv na mikroflóru střev,“ řekl příbramský ředitel.

Veškeré provozy procházejí neustálou modernizací, což umožňuje zkvalitňovat služby a především úroveň produktů. Výrobní provozy prošly rozsáhlou modernizací, která byla dokončena v roce 2010, kdy byl vystaven zcela nový prostor sušáren na tepelně upravované salámy a klobásy, mezi další inovace patří také vazačka na špekáčky, což je stroj, který umožňuje vytvořit klasické špekáčky s ručním vázáním, které jim dodává tradiční vzhled a dokonale se hodí k jejich jedinečné chuti. Většina masných výrobků neobsahuje lepek, jsou tedy vhodné i pro osoby se stravovacím omezením.

Příbramská uzenina dodává na český trh přibližně kolem 150 druhů masných výrobků a kromě množství klasických produktů se pyšní také několika specialitami, vázanými nejen svým názvem na brdskou vrchovinu, v jejímž podhůří se závod nachází. Jedná se například o výše jmenované fermentované salámy, Brdskou klobásu nebo salám Plešivec, které za svou vynikající chuť, kvalitu a jedinečné zpracování nesou také označení Klasa.

Mezi produkty, které získaly certifikát kvality, patří kromě salámu Plešivec, Příbramská sněženka a Příbramský uherák (celý i půlený) také Brdská klobása (ve variantě pálivá i obyčejná), Furiant, Cimbura, Vídeňské párky, Gothajský salám, Příbramská šunka, Játrová cihla a Debrecínské párky.
Jedná se celkem o třincát produktů, kterým ministr zemědělství udělil tuto národní značku. Výrobky Příbramské uzeniny získaly také mnohá další ocenění, například Česká chuťovka roku 2012 nebo Potravinářský výrobek roku 2012 a 2010.

zdroj: Eugenie Línková