KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Novým prezidentem AK ČR je Miroslav Toman

24/03/14

Novým prezidentem AK ČR je Miroslav Toman Olomouc (li)- Po devíti letech, po třech funkčních obdobích , uvolnil dnes v Olomouci bývalý prezident AKČR Jan Veleba místo svému nástupci. Stal se jím dosavadní prezident Potravinářské komory a bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman (54). Rozhodl o tom dnes (20.března) sněm komory. Pro Tomana, který byl jediným […]

Novým prezidentem AK ČR je Miroslav Toman

Olomouc (li)- Po devíti letech, po třech funkčních obdobích , uvolnil dnes v Olomouci bývalý prezident AKČR Jan Veleba místo svému nástupci. Stal se jím dosavadní prezident Potravinářské komory a bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman (54). Rozhodl o tom dnes (20.března) sněm komory. Pro Tomana, který byl jediným kandidátem, hlasovalo přes 90 procent hlasujících. Toman hodlá dál vést i Potravinářskou komoru, kde má mandát pro další dva roky.

"Musíme se zaměřit především na dokončení procesu společné zemědělské politiky zejména v oblasti, kde se vytváří pracovní příležitosti," řekl ke svým prioritám v čele Agrární komory Toman. Podporovat by se podle něj měla živočišná výroba, pěstování ovoce a zeleniny, chmele nebo brambor.

Toman chce intenzivně komunikovat s regionálními pobočkami komory a hodlá nově vytvořit analyticko-koncepční tým. "Abychom do budoucna nedělali jen to, že budeme kritizovat, musíme přicházet s vlastními návrhy," řekl. Personálně chce stavět na současných zaměstnancích. "Chci to ale občerstvit dalšími lidmi, které si přivedu s sebou," řekl.

Ve vztahu k ministerstvu zemědělství, které donedávna vedl, a svému nástupci Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) hodlá být razantní. "Budu si hlídat každý slib, co slíbil, že splní," podotkl. Zemědělci by se podle Tomana měli přestat rozdělovat na malé a velké nebo právnické a fyzické osoby a vystupovat jednotně.

Viceprezidentem sněm znovu zvolil současného viceprezidenta Bohumila Belada. Druhý viceprezidentem bude bývalý prezident komory Václav Hlaváček. Vystřídá Jindřicha Šnejdrlu, který se nedávno stal náměstkem ministra zemědělství.

zdroj: Eugenie Línková