KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Lesy ČR sumarizují škody po ledovce

05/12/14
Mgr. Lenka Vaňková

Výstraha k omezení vstupů do lesů zůstává nadále v platnosti

TISKOVÁ ZPRÁVA

Lesy ČR sumarizují škody po ledovce

Výstraha k omezení vstupů do lesů zůstává nadále v platnosti

Výkyvy počasí minulých dnů – poklesy teplot spojené s dešťovými srážkami a na to vznikající ledovkou – přidělaly starosti také pracovníkům státního podniku Lesy České republiky. Namrzající déšť pokryl vrstvou ledu povrchy stromů, v důsledku čehož v některých lokalitách došlo k nalomení či zlomení větví či celých korun stromů. Mezi nejvíce postižené oblasti patří Jižní Čechy a Kraj Vysočina – Dačicko, Jindřichohradecko či Třebíčsko.

„Jednotlivé či v malých skupinách se nacházející poškozené stromy, především na okrajích lesů, však evidujeme i na dalších místech, třeba v Jihomoravském kraji na Náměšťsku či Znojemsku nebo Olomouckém kraji na Prostějovsku. Velmi předběžně odhadujeme rozsah kalamity v objemu do 100 tisíc metrů krychlových poškozeného dříví. Toto číslo však budeme během několika následujících týdnů dále zpřesňovat. Některá poškození stromů nemusejí být nyní viditelná a projeví se až v pozdějším období. Poškozeny mohou být všechny dřeviny, převážně borovice, ale také duby, které přitom patří k nejodolnějším,“ vysvětluje generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Nadále platí výzva Lesů ČR vydaná v úterý 2. prosince 2014 vyzývající veřejnost ke zvýšené obezřetnosti a celoplošnému omezení návštěv lesů. Pokud se do lesů přesto návštěvníci vydají, Lesy ČR doporučují stále sledovat koruny stromů a vyhýbat se pohybu hlavně pod nalomenými či jinak poškozenými stromy a v blízkosti kolem nich.

Podnik v nejvíce postižených oblastech Dačicka a Jindřichohradecka v Jihočeském kraji již příslušné úřady obcí s rozšířenou působností požádal o vydání zákazu vstupu veřejnosti do lesů a to s platností do konce února příštího roku. Zpracování ledové kalamity bude probíhat postupně ve směru od hlavních cest dále do vnitřních částí porostů. „Je více než pravděpodobné, že se do některých lokalit, vzhledem k pozdějšímu projevu způsobených škod, budeme muset opakovaně vracet. S určitými obavami sledujeme další vývoj současného počasí. Relativně vysoké teploty v tomto období často končí rychlým větrem, který by mohl způsobit kalamitu další. Postupné ochlazení a přechod do zimy bychom proto jako lesníci přivítali,“ podotýká výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.

Podle nejaktuálnějších informací byl příslušným úřadem obce s rozšířenou působností vydán zákaz vstupu veřejnosti do lesů také v části lokalit spravovaných Lesy ČR, Lesní správou Klášterec nad Ohří, v Ústeckém kraji, konkrétně na období od 5. 12. – 15. 12. 2014.

KONTAKT:
Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí Lesů ČR
T: 724 813 301, 956 999 201
E:

Boublik@lesycr.cz