KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Setkání pracovníků z oblasti kontroly vína na Jižní Moravě

20/05/15

Setkání evropských pracovníků z oblasti kontroly vína na Jižní Moravě 19.5.2015   Ve dnech 14. – 17. 5. 2015 se ve Znojmě a ve Valticích uskutečnilo setkání evropských pracovníků z oblasti kontroly vína, sdružených ve frankofonní asociaci AMPEVA (Association pour le Maintien de la Protection des Vins et Eaux-de-Vie à Appellation d’Origine). Akce byla společně zastřešena […]

Setkání evropských pracovníků z oblasti kontroly vína na Jižní Moravě

19.5.2015 

 Ve dnech 14. – 17. 5. 2015 se ve Znojmě a ve Valticích uskutečnilo setkání evropských pracovníků z oblasti kontroly vína, sdružených ve frankofonní asociaci AMPEVA (Association pour le Maintien de la Protection des Vins et Eaux-de-Vie à Appellation d’Origine). Akce byla společně zastřešena SZPI a ÚKZÚZ.

Cílem setkání bylo představení moravského vinohradnictví a vinařství, zejména z pohledu rozmanitosti pěstovaných odrůd.

Evropští kolegové z Francie, Německa, Itálie a Švýcarska taktéž navštívili provozní sklep ÚKZÚZ v Oblekovicích, kde byli po uvítání ředitelem ústavu ing. Danielem Jurečkou a po prezentaci o kontrole vína v ČR přednesené Mgr. Petrem Čejkou, ředitelem odboru právního a zahraničního SZPI, seznámeni s činností zkušební stanice ÚKZÚZ. Závěrem proběhla degustace vín z výběru nejvíce pěstovaných odrůd v České republice.

S ohledem na oteplování klimatu a na požadavky na snižování používání pesticidů při pěstování révy je nejvíce zajímaly interspecifické odrůdy, jelikož Francie zatím váhá, zda i vína z těchto odrůd zařadit do apelačního systému (zatím to ve Francii není možné).

Součástí tohoto setkání byla i návštěva vinařství Vinice Hnanice, Salon vín České republiky, Vinné sklepy Valtice a Moravíno Valtice.

Kvalita, zejména bílých vín, byla evropskými kolegy hodnocena velmi pozitivně, což nejvýstižněji vyjádřila jedna francouzská účastnice slovy: „ Já to víno nepiji, já to víno jím!“ (jednalo se o Ryzlink vlašský 2012, výběr z cibéb, podoblast Mikulovská).

zdroj: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský