KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Ministerstvo zemědělství letos vyplatí rybářům 15 milionů korun za škody, které na rybách způsobili kormoráni

27/10/15
Kateřina Patočková

Ministerstvo zemědělství letos vyplatí rybářům 15 milionů korun za škody, které na rybách způsobili kormoráni 26.10.2015 – Vláda dnes schválila zcela nový program o kompenzacích za útoky kormoránů na rybí populaci, který vypracovalo Ministerstvo zemědělství. Ze svého rozpočtu tak Ministerstvo po souhlasu Poslanecké sněmovny bude moci letos rybářům vyplatit 15 milionů korun. „Kormoráni jsou dlouhodobě […]

Ministerstvo zemědělství letos vyplatí rybářům 15 milionů korun za škody, které na rybách způsobili kormoráni

26.10.2015 – Vláda dnes schválila zcela nový program o kompenzacích za útoky kormoránů na rybí populaci, který vypracovalo Ministerstvo zemědělství. Ze svého rozpočtu tak Ministerstvo po souhlasu Poslanecké sněmovny bude moci letos rybářům vyplatit 15 milionů korun.

„Kormoráni jsou dlouhodobě přemnožení na území celé České republiky. V rybářských revírech způsobují škody na všech druzích ryb. Proto budeme letos vyplácet rybářům až 500 korun na hektar vodní plochy, abychom jim nahradili ztráty,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Výši odškodného ministr předem projednal se zástupci rybářských svazů. Zatímco v minulých letech mohli rybáři dostat kompenzace od Ministerstva životního prostředí, v současnosti už to není možné, protože kormorán byl vyškrtnut ze seznamu zvláště chráněných živočichů. Odlov kormorána velkého je i nadále možný až po udělení výjimky orgány ochrany přírody. I přes jeho zvýšený odlov je ale populace kormorána velkého v celé Evropě stále neúnosně velká.
„Podpora, kterou jsme připravili, pomůže doplnit v rybnících a řekách oslabenou rybí osádku, zároveň tím podpoříme různorodost rybích společenstev,“ řekl ministr Jurečka.
Dotační program Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů pro rok 2015 poskytne rybářům prostředky z národních zdrojů.

 

Hynek Jordán

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »

Zařazeno v Zemědělství