KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Ministerstvo zemědělství kvůli kůrovci zdvojnásobí rozsah monitorovacích letů

13/05/16
Kateřina Patočková

Ministerstvo zemědělství kvůli kůrovci zdvojnásobí rozsah monitorovacích letů 9.5.2016 – V souvislosti s klimaticky nepříznivým rokem 2015 se v letošním roce na podstatné části území České republiky očekává ve smrkových porostech velký výskyt kůrovce. Ministerstvo zemědělství proto letos zdvojnásobí rozsah monitorovacích letů. Díky nim budou rychle a včas odhalena nově vznikající kůrovcová ohniska, zejména v […]

Ministerstvo zemědělství kvůli kůrovci zdvojnásobí rozsah monitorovacích letů

9.5.2016 – V souvislosti s klimaticky nepříznivým rokem 2015 se v letošním roce na podstatné části území České republiky očekává ve smrkových porostech velký výskyt kůrovce. Ministerstvo zemědělství proto letos zdvojnásobí rozsah monitorovacích letů. Díky nim budou rychle a včas odhalena nově vznikající kůrovcová ohniska, zejména v plošně rozsáhlých nebo obtížně přístupných lesních porostech. Lesy bude tímto způsobem monitorovat v návaznosti na počasí a vývoj kůrovců až do podzimu 2016.

Ministerstvo zemědělství zároveň upozorňuje vlastníky lesů, na jejichž pozemcích se smrk ztepilý vyskytuje, že je nutné průběžně vyhledávat kůrovcem napadené stromy a zajistit jejich včasné vytěžení a asanaci. Tím bude možné zabránit jeho dalšímu šíření. Zároveň doporučuje vlastníkům lesů spolupracovat se svým odborným lesním hospodářem nebo kontaktovat Lesní ochrannou službu, která poskytuje bezplatný poradenský servis vlastníkům lesů. Na internetových stránkách Lesní ochranné služby jsou zároveň k dispozici metodické postupy ke zvládnutí kůrovcové kalamity.

Příloha: Podrobnější informace a kontakty na Lesní ochrannou službu

Markéta Ježková

tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

 

příloha leták (PDF, 279 KB)

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »

Zařazeno v Lesnictví