KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Na sucho by mohlo jít až 1,2 miliardy korun

25/07/16

Převzato z cschms.cz

Ministerstvo zemědělství chce přidat zemědělcům poškozeným suchem dalších 600 milionů korun. Celkově by tak odškodnění mělo dosáhnout 1,2 miliardy korun. O návrhu rozhodne ve středu vláda. Jenom zemědělci v živočišné výrobě by měli navíc získat 500 milionů korun, uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Vláda již na jaře uvolnila 300 milionů korun ze své rozpočtové rezervy, dalších 300 milionů přidalo ministerstvo. Nyní chce dát dalších 600 milionů korun samo. 

„Předpokládáme, že peníze zemědělci dostanou v říjnu,“ dodal ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle Ježkové půjde 500 milionů korun pro zemědělce v živočišné výrobě, dalších 100 milionů korun pak například pro pěstitele ovoce, zeleniny, okrasných nebo ovocných školek. Tuto sumu doporučil ministrovi na konci června k přerozdělení i sněmovní zemědělský výbor. Vláda na začátku června uložila Jurečkovi, aby začal hledat spolu se svými kolegy nové způsoby řešení krizové situace v živočišné výrobě, ovocnářství a vinařství. Ministr se snaží prosadit zvýšení vratky z pohonných hmot pro zemědělce, tzv. zelenou naftu. Vládní koalice také odsouhlasila, že v příštím a přespříštím roce osvobodí dotace do živočišné výroby od daně z příjmů. To by mělo zemědělcům přinést 2,1 miliardy korun.

Letos ministerstvo zemědělcům již vyplatilo chovatelům dojnic a prasnic 604 milionů korun formou mimořádné kompenzační platby. Polovina peněz byla z Evropské unie. Podobnou pomoc přislíbila Evropská unie i nyní, nově by mělo jít o 275 milionů korun z evropských zdrojů, české ministerstvo chce stejnou sumu najít ve svém rozpočtu také. Do konce roku by podle něj měli dostat zemědělci podnikající v živočišné výrobě dalších 2,9 miliardy, z toho 900 milionů korun prostřednictvím zelené nafty, 850 milionů korun v nových dotacích pro chovatele dojnic, zbytek pak právě v kompenzacích škod za sucho.

Ministr také navrhl snížení odvodů na sociální a zdravotní pojištění, či zrušení daně z nemovitosti u orné půdy a trvalých travních porostů.