KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Ministr Jurečka: Systém vodních nádrží pomohl zabránit povodním, přestože na Zlínsku napršelo v noci přes 100 mm srážek

02/08/16
Kateřina Patočková

Ministr Jurečka: Systém vodních nádrží pomohl zabránit povodním, přestože na Zlínsku napršelo v noci přes 100 mm srážek 1.8.2016 – Jak důležitou roli při zvládání povodňového ohrožení hraje promyšlená manipulace s vodními nádržemi, se v noci na dnešek ukázalo na Zlínsku. Vodohospodáři včasným zásahem zabránili velkým škodám na majetku a předešli ohrožení zdraví lidí v […]

Ministr Jurečka: Systém vodních nádrží pomohl zabránit povodním, přestože na Zlínsku napršelo v noci přes 100 mm srážek

1.8.2016 – Jak důležitou roli při zvládání povodňového ohrožení hraje promyšlená manipulace s vodními nádržemi, se v noci na dnešek ukázalo na Zlínsku. Vodohospodáři včasným zásahem zabránili velkým škodám na majetku a předešli ohrožení zdraví lidí v okolí řek.

„V okolí vodního díla Fryšták spadlo včera večer za hodinu a půl 76 milimetrů srážek, přítoky se během chvíle dostaly až na třetí stupeň povodňové aktivity a bylo nutné okamžitě na situaci reagovat. Vodohospodáři ihned zvýšili odtok z nádrže, která tak dokázala zadržet velké množství vody,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zvýšit odtok bylo současně nutné i u nádrže Bystřička, její hladina vzrostla během několika desítek minut o 16 centimetrů, u nádrže Fryšták pak o 12 centimetrů. Naopak u vodní nádrže Slušovice nechali vodohospodáři minimální odtok, aby se nezhoršovala situace v povodí pod nádrží, kde se rychle zvýšily hladiny na přítocích Dřevnice.

„Důležitost vodních staveb se ukazuje právě v takovýchto krizových situacích, kdy musíme okamžitě reagovat. Díky tomu zabráníme velkým škodám,“ uvedl ministr Jurečka.

Na některých místech v noci napadlo přes 100 milimetrů srážek. Nejvíce, celkově 106,7 milimetrů, ve Fryštáku. V Bystřičce spadlo 65 milimetrů srážek, v Horní Bečvě 61,7 milimetrů, ve Staré Huti 87,1 milimetrů, v Přerově 78 milimetrů a ve Vsetíně 73,3 milimetrů srážek. Vodní toky v horních částech povodí byly ráno již po kulminaci a postupně klesaly, naopak rostly průtoky v nižších úsecích vodních toků. Situace by se měla během dne postupně uklidňovat.

 

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »

Zařazeno v Zemědělství