KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Mimořádné kompenzace pro chovatele dojnic a prasnic začne Ministerstvo zemědělství vyplácet ještě před koncem letošního roku

09/11/16
Kateřina Patočková

Vláda dnes schválila návrh na pomoc chovatelům dojnic a prasnic

Mimořádné kompenzace pro chovatele dojnic a prasnic začne Ministerstvo zemědělství vyplácet ještě před koncem letošního roku

7.11.2016 – Vláda dnes schválila návrh na pomoc chovatelům dojnic a prasnic, který jí předložil ministr zemědělství Marian Jurečka. Zemědělci tak dostanou přibližně 559 milionů korun, které z padesáti procent uhradí zdroje Evropské unie, druhou polovinu dorovná státní rozpočet.

„Na chovatele dojnic a prasnic těžce dolehla celoevropská krize v těchto sektorech. Nechceme, aby museli snižovat stavy zvířat nebo dokonce ukončit výrobu. Proto jsme využili nařízení Evropské komise, které členským státům umožňuje poskytnout zemědělcům kompenzace za jejich ztráty. Pomůžeme jim tak překlenout obtížné období,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

O kompenzaci budou moci požádat chovatelé, pokud splní jednu z podmínek uvedených v nařízení. Tedy například ti, kteří jsou nebo se stanou členy v organizaci producentů, jsou zapojeni v režimech kvality mléka, ekologicky hospodaří, případně absolvují speciální manažerské školení. Žádosti mohou zemědělci podávat Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu, platební agentuře Ministerstva zemědělství, od 15. do 25. listopadu.

Cílem Ministerstva zemědělství je pomoci chovatelům a udržet současnou úroveň živočišné výroby v ČR. Zemědělci provozující živočišnou výrobu by měli letos celkově získat více než čtyři miliardy korun nad rámec obvyklých prostředků.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »

Zařazeno v Zemědělství