KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Africký mor prasat – Vyjádření MZe k právní platnosti MVO

28/08/17
Kateřina Patočková

Africký mor prasat – Vyjádření MZe k právní platnosti MVO 22.8.2017 – Ministerstvo zemědělství se jako ústřední orgán státní správy myslivosti setkává s dotazy, zda jsou nařízení Státní veterinární správy (dále "SVS"), která ukládají intenzivní lov prasete divokého bez ohledu na věk a pohlaví a uvolňují některé způsoby lovu zakázané zákonem o myslivosti, v souladu […]

Africký mor prasat – Vyjádření MZe k právní platnosti MVO

22.8.2017 – Ministerstvo zemědělství se jako ústřední orgán státní správy myslivosti setkává s dotazy, zda jsou nařízení Státní veterinární správy (dále "SVS"), která ukládají intenzivní lov prasete divokého bez ohledu na věk a pohlaví a uvolňují některé způsoby lovu zakázané zákonem o myslivosti, v souladu s právním řádem České republiky.

V prvé řadě je třeba uvést, že se v případě uvedených nařízení nejedná o zásah do práva myslivosti, ale jde o veterinární opatření uložená podle zvláštní právní úpravy – veterinárního zákona. Účelem opatření je zpomalení, v ideálním případě zastavení a likvidace nákazy afrického moru divokých prasat na území ČR. Uvedená opatření SVS mají přednost před právní úpravou obsaženou v zákoně o myslivosti, protože jde v případě veterinárního zákona o speciální právní úpravu, která má za účel chránit veřejný zájem, kterým je v tomto případě zachování zdraví nejen u větší části populace prasete divokého, ale i u prasat domácích.

Nařízení SVS byla připravena v úzké součinnosti s Ministerstvem zemědělství, Sekcí lesního hospodářství, které je plně podporuje a vyzývá k jejich dodržování v zájmu zachování možnosti lovu a zužitkování prasat divokých v našich honitbách.

V případě veterinárních opatření se nejedná o žádné předvolební kroky, ale o využití všech dostupných zákonných prostředků k boji s mimořádně nakažlivou chorobou prasat, což lze pochopit již po nastudování základních informací o této chorobě na webových stránkách SVS.

S ohledem na to, že se jedná o situaci, která je výjimečná a nemá doposud v historii ČR obdoby, je třeba, aby všichni, jichž se týká, tedy zejména myslivci a chovatelé domácích prasat sledovali aktuální informace na stránkách SVS a plnili v maximální možné míře uložené povinnosti.

Pro úplnost je třeba upozornit, že nařízení SVS budou platit až do jejich zrušení, které bude rovněž oznámeno na www stránkách SVS.

Závěrem je ještě třeba uvést, že státní správa myslivosti samozřejmě nebude ukládat žádné sankce za to, že myslivci budou lovit divoká prasata bez ohledu na věk a pohlaví a využijí zakázaných způsobů lovu v souladu s nařízeními SVS.

Pozn. ČMMJ: Domníváme se tedy, že jakékoliv omezování lovu černé zvěře v honitbě, např. na základě vnitřních předpisů uživatele honitby, může být považováno za porušení MVO a může být za toto uživatel sankcionován jako právnická osoba částkou až do výše 2 mil.

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »

Zařazeno v Aktuality z regionu