KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Lesy České republiky pomáhají modernizovat areály záchranných stanic

04/09/17
Kateřina Patočková

Lesy České republiky pomáhají modernizovat areály záchranných stanic 28.08.2017 – Záchranné stanice přijímají nyní každý den stovky telefonátů a následně desítky zvířecích pacientů. Jen během července jich přijaly přes 2000! K tomu všemu shonu ale ve stanicích  probíhají potřebné opravy, rekonstrukce i výstavby nových zařízení pro zvířata. Díky podpoře Lesů České republiky, s.p. (LČR) se […]

Lesy České republiky pomáhají modernizovat areály záchranných stanic

28.08.2017 – Záchranné stanice přijímají nyní každý den stovky telefonátů a následně desítky zvířecích pacientů. Jen během července jich přijaly přes 2000! K tomu všemu shonu ale ve stanicích  probíhají potřebné opravy, rekonstrukce i výstavby nových zařízení pro zvířata. Díky podpoře Lesů České republiky, s.p. (LČR) se i letos ve stanicích Národní sítě podaří realizovat investiční projekty v hodnotě více než půl milionu korun.

Záchranná stanice ve Spáleném Poříčí má díky daru LČR dvě nové voliéry pro léčené ptáky. Ve Vendolí se mohou čápi těšit na obří voliéru. V Huslíku budují 2 speciální voliéry pro netopýry. Než se totiž vrátí na svobodu netopýři odchovaní od miminek, je třeba prověřit jejich schopnost letu a lovu potravy. Neméně důležité je pro záchrannou stanici Sovinecko, sídlící na hřebenech Jeseníků, vybudování krytého parkovacího místa pro výjezdový vůz. Ten bylo doposud nutné téměř před každým zimním výjezdem pod závějemi nejprve najít a poté odházet sníh. Přitom rychlost odborné pomoci potřebnému zvířeti je často rozhodujícím faktorem pro jeho záchranu.

Další záchranné stanice se snaží, aby zatraktivnil a zpříjemnil své expoziční areály návštěvníkům. Záchranná stanice Makov tak obohatí areál o interaktivní prvky věnované zvěři a jejímu životu. V Buchlovicích v tomto roce pokračují s rekonstrukcí soustavy voliér. Prohlédnout si je spolu s jejich obyvateli budou moci návštěvníci Buchlovického zámku a přilehlé zahrady, kde záchranná stanice sídlí, už na konci prázdnin. Areál stanice Falco se rozroste o mobiliář.

Český svaz ochránců přírody (zakladatel a koordinátor Národní sítě záchranných stanic) spolupracuje s Lesy České republiky, s.p. na řadě projektů v oblasti ochrany biodiverzity, záchrany handicapovaných živočichů i ekologické výchovy již 19 let.  V letošním roce na tuto spolupráci LČR vyčlenily částku 2 000 000 Kč,  z toho půl milionu připadne právě záchranným stanicím.

Pokud ani Vám není lhostejný osud zraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů, můžete poskytnout finanční dar na konto veřejné sbírky Zvíře v nouzi: 33 55 33 22/0800.
Potřebujete-li poradit s volně žijícím zvířetem, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici např. prostřednictvím aplikace Zvíře v nouzi, nebo dispečink záchranných stanic na telefonním čísle 774 155 155.

za Lesy České republiky, s.p., Eva Jouklová, tisková mluvčí a za Český svaz ochránců přírody, Zdeňka Nezmeškalová

zdroj: Lesy České republiky, s.p. »