KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

SZIF vydává rozhodnutí na opatření NATURA a PPO

20/12/18
Kateřina Patočková

SZIF vydává rozhodnutí na opatření NATURA a PPO Praha 17. prosince 2018 – Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který administruje zemědělské dotace, vydává poslední letošní rozhodnutí k platbám. Jedná se o dotaci Natura a Platbu pro přechodně podporované oblasti s přírodními omezeními (PPO). Ostatní budou následovat v příštím roce. Kompenzační platba NATURA 2000 na zemědělské […]

SZIF vydává rozhodnutí na opatření NATURA a PPO

Praha 17. prosince 2018 – Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který administruje zemědělské dotace, vydává poslední letošní rozhodnutí k platbám. Jedná se o dotaci Natura a Platbu pro přechodně podporované oblasti s přírodními omezeními (PPO). Ostatní budou následovat v příštím roce.

Kompenzační platba NATURA 2000 na zemědělské půdě je určena na pokrytí dodatečných nákladů a ušlých příjmů v souvislosti s hospodařením na území 1. zón národních parků nebo 1. zón chráněných krajinných oblastí. Obvykle se jedná o velmi cenné plochy, kde je z důvodu ochrany druhové různorodosti omezeno hnojení a které se často vyskytují ve ztížených přírodních podmínkách. Výše letošní sazby na 1 ha trvalého travního porostu je 2 196,01 Kč- O tuto dotaci požádalo 448 žadatelů, pro které je připraveno 12,8 milionu korun.

Z důvodu nového vymezení oblastí v rámci dotačního titulu LFA (Platba pro oblasti s přírodními nebo jinými zvláštními omezeními) došlo ke vzniku dvou samostatných dotací: ANC (Platba pro horské oblasti a jiné oblasti s přírodními nebo jinými zvláštními omezeními) a PPO (Platba pro přechodně podporované oblasti s přírodními omezeními).

Vydávání rozhodnutí k platbám ANC bylo zahájeno dle harmonogramu 3. prosince, platby PPO přichází na řadu nyní. Dotační titul PPO se vztahuje na oblasti, které se historicky nacházely v oblastech LFA, ale nesplňují nová kritéria pro vymezení oblastí ANC. Dotace se bude vyplácet maximálně po dobu tří let a sazba na hektar bude postupně snižována. Nárok na tuto finanční podporu mají pouze žadatelé, kterým byla přiznána platba LFA v letech 2015 – 2017. O PPO si požádalo 272 zemědělců, celkem je pro ně připraveno 8,3 milionu korun. Sazby jsou uvedeny v Příručce Jednotné žádosti 2018 na webových stránkách www.szif.cz.

Pro výplatu těchto podpor je nezbytné, aby rozhodnutí nabylo právní moci. Doporučujeme žadatelům, aby pro urychlení výplat využili možnosti vzdání se práva na odvolání. Díky tomuto kroku platbu uspíší. Upozorňujeme žadatele, že vzdání se odvolání je nutné podat až po obdržení rozhodnutí. Formulář "Prohlášení o vzdání se práva odvolání" je k dispozici na webových stránkách www.szif.cz/ JEDNOTNÁ ŽÁDOST, v sekci "Ke stažení", ve složce Jednotná žádost.

Tento formulář lze podat jedním z následujících způsobů:

1. prostřednictvím Portálu farmáře

2. přes datovou schránku

3. osobně na místě příslušném regionálním pracovišti SZIF

4. poštou

5. e-mailem, ale pouze s uznávaným elektronickým podpisem

V případě dotazů se žadatelé mohou obrátit na infolinku SZIF prostřednictvím telefonního čísla 222 871 871 nebo e-mailu info@szif.cz.

 

Vladimíra Nováková

tisková mluvčí SZIF

Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky a Společné rybářské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režim podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF je dále zprostředkujícím subjektem v Operačním programu Rybářství a v národních dotacích, zajišťuje také propagaci značek kvalitních potravin KLASA, Regionální potravina a BIO.

 

Zdroj: Státní zemědělský intervenční fond