KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Více než 700 hospodářských zvířat na Národní výstavě v Brně

09/06/13

Více než 700 hospodářských zvířat na Národní výstavě v Brně Národní výstava hospodářských zvířat v Brně bude letošní největší tuzemskou přehlídkou živočišné produkce. Kromě chovatelských technologií, krmiv, veterinární a reprodukční techniky bude přivezeno do areálu brněnského výstaviště na 700 zvířat, které se zde předvedou v termínu 27. – 30. června. Na přípravě akce se podílí […]

Více než 700 hospodářských zvířat na Národní výstavě v Brně

Národní výstava hospodářských zvířat v Brně bude letošní největší tuzemskou přehlídkou živočišné produkce. Kromě chovatelských technologií, krmiv, veterinární a reprodukční techniky bude přivezeno do areálu brněnského výstaviště na 700 zvířat, které se zde předvedou v termínu 27. – 30. června. Na přípravě akce se podílí sedm chovatelských svazů a dalších deset odborných institucí, mezi nimi Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Záštitu a podporu výstavě udělilo Ministerstvo zemědělství ČR.

Pro většinu chovatelů je Národní výstava hospodářských zvířat v Brně nejdůležitějších soutěžní přehlídkou roku 2013. Je to ideální možnost prezentovat na jednom místě rozmanitá plemena a ukázat výsledky chovatelské a šlechtitelské práce širokému okruhu návštěvníků z řad odborné, ale i laické veřejnosti. Větší význam má samozřejmě odborná veřejnost, neboť komerční zúročení ve formě lepšího prodeje plemenného materiálu je právě tím hlavním smyslem, proč se chovatelé na výstavách prezentují a vzájemně se mezi sebou porovnávají. Národní výstavu zhlédne mnoho zahraničních odborníků, minulý ročník 2011 přijeli do Brna návštěvníci ze 17 zemí. Na základě kvality zvířat na výstavě si udělají obrázek o celkové úrovni chovu skotu u nás, což se poté může pozitivně projevit v zájmu navázat s českými chovateli mezinárodní spolupráci.

Plemena rozšířená i „exotická“
Největší počet zvířat, více než 200 kusů, přiveze do Brna Český svaz chovatelů masného skotu. Na výstavě chce ukázat všechna plemena chovaná v ČR. Jak uvedl ředitel svazu Kamil Malát „předpokládáme, že největší zastoupení budou mít plemena charolais spolu s aberdeen angusem a francouzským limousinem. Z plemen méně početných očekáváme zájem o výstavu například ze strany chovatelů japonského plemene wagyu, které vyniká vyhlášenou kvalitou masa, či plemene dexter, které je zase jedním z nejstarších plemen v Evropě. Zároveň se jedná o nejmenší evropské plemeno skotu, pro představu je přibližně o polovinu menší než plemeno hereford.“

Holštýnky i straky
Národní šampionát uspořádá v Brně také Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR. Výstavy se zúčastní 50 až 70 krav a jalovic obou barevných variet holštýnského skotu. V soutěži se vychází z obecného systému hodnocení exteriéru zvířat, které u krav zahrnuje čtyři základní charakteristiky: vemeno, mléčná síla, stavba těla a končetiny. Posuzuje se také celková příprava zvířete a úroveň jeho předvedení v kruhu. Tajemník svazu Aleš Bychl vidí význam výstavy v možnosti prezentovat výsledky dlouhodobé šlechtitelské práce jednotlivých chovatelů a konfrontovat je mezi sebou. Dalším důležitým aspektem je marketingová podpora exportu tuzemského plemenného materiálu, k jejíž realizaci jsou na akci tohoto rozsahu ty nejlepší podmínky.

A že se čeští chovatelé mají čím chlubit, potvrzují jeho slova: „výsledky kontroly užitkovosti za poslední kontrolní rok ukazují, že tuzemští chovatelé holštýnského skotu jsou v produkci mléka již plně konkurence schopní ve srovnání s nejlepšími zeměmi EU. Mohu uvést, že cca 200 tisíc holštýnských krav v ČR již překonalo hranici 9.100 kg mléka za normovanou laktaci“, dodává Aleš Bychl.
Příznivci českého strakatého skotu budou moci na výstavě obdivovat více než 30 plemenic.

Koně v různých disciplínách
Na výstavu se chystá také kolem stovky koní nejrůznějších plemen u nás chovaných. Pod záštitou Asociace svazu chovatelů koní ČR se připravují přehlídky chovných kolekcí teplokrevníků, plnokrevníků, chladnokrevných a frízských koní, koní malých plemen a pony, haflingerů, arabů a dalších krasavců. Koně budou předvedeni pod sedlem, ve skocích ve volnosti, v zápřahu jako jedno či vícespřeží i na ruce. V programu budou hostovat velké hřebčíny i soukromí chovatelé koní. Asociace připravuje také novinku letošního roku – prodejní aukci koní, která se těší velké oblibě v zahraničí a jejíž trend by mohl začít i u nás.

V programu Národní výstavy jsou zařazeny také komentované přehlídky a hodnocení ovcí, koz a prasat. Jednotlivé svazy chystají kromě soutěží zábavný program pro návštěvníky. Těšit se tak můžete na westernovou show koní, rodeo soutěž, ukázky stříhání ovcí, zpracování vlny, výroby sýrů, ukázky úpravy masa, ochutnávky masných a mléčných výrobků.

Národní výstava v Brně skýtá jedinečnou podívanou nejen pro chovatele, farmáře, ale pro všechny, kdo mají rádi zvířata a český venkov, proto si nenechejte ujít návštěvu brněnského výstaviště od 27. do 30. června.

Prospekt ke stažení


 

Strabag ProRodeo Tour 2013 na Brněnském výstavišti v rámci Národní výstavy zvířat

Letošní ročník Národní výstavy zvířat konané na Brněnském výstavišti bude obohacen o vcelku mimořádnou událost. V rámci jeho konání se v pavilonu Z pojede páté kolo nejvyšší rodeové soutěže v ČR Strabag ProRodeo Tour 2013 pořádaný Pro Rodeo Czech Association PRCzA.

Návštěvníci výstavy uvidí v pátek tréninkové jízdy , především lasovacích a dobytkářských disciplín, v sobotu a v neděli pak regulérní závody o titul mistra ČR. Hlavní část programu bude od soboty cca 12:30 hod, kdy bude slavnostní nástup, svěcení arény indiánským obřadem, státní a jiné hymny apod. Celé odpoledne pak bude divácky atraktivní program složený z těch nejzajímavějších a nejdynamičtějších disciplín proložený vystoupením hostů.

Desítky profesionálních závodníků na špičkových koních budou závodit v disciplínách Cattle Penning – oddělení telete, Trailer Loading – nakládání do přepravníku, Team Sorting – třídění dobytka, Ranch Cutting – oddělení dobytka, California Ranch Roping – týmové pracovní lasování, Calf Roping – chycení telete na čas, Team Roping – týmové chytání do lasa, Barrel Race – jízda okolo barelů a Pole Bending – jízda mezi tyčemi.

Pro návštěvníky Prorodea se naskytne fascinující pohled na atmosféru divokého západu, vůni koní, souhru jejich jezdců a jejich schopnost zvládat bujará telata, atmosféru kovbojů, amerických aut a všeho, co k tomu patří.

Tak se těšíme na Vaši návštěvu a garantujeme výjimečný zážitek.

Více informací o seriálu naleznete na www.prorodeo.cz

Zdroj: BVV