KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Premiér Jiří Rusnok a ministr zemědělství Miroslav Toman se zemědělci oslavili Národní dožínky

02/09/13

Premiér Jiří Rusnok a ministr zemědělství Miroslav Toman se zemědělci oslavili Národní dožínky 31.8.2013 – Každoročně se v rámci výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích konají Národní dožínky, které jsou oslavou práce zemědělců a poděkováním za úrodu. Spolu se zemědělci se tohoto slavnostního dne zúčastnili také předseda české vlády Jiří Rusnok a ministr zemědělství Miroslav […]

Premiér Jiří Rusnok a ministr zemědělství Miroslav Toman se zemědělci oslavili Národní dožínky

31.8.2013 – Každoročně se v rámci výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích konají Národní dožínky, které jsou oslavou práce zemědělců a poděkováním za úrodu. Spolu se zemědělci se tohoto slavnostního dne zúčastnili také předseda české vlády Jiří Rusnok a ministr zemědělství Miroslav Toman.

„Dobrou zprávou je, že výnosy letošní sklizně jsou lepší než loni. Sklizeň je prakticky u konce a výnosy obilovin dosahují 5,45 tuny na hektar, což je o tunu více než byly průměrné výnosy loni. Dosavadní analyzované vzorky vykazují velmi dobrou potravinářskou kvalitu. Řepka je sklizena z více než 99 procent. Její úroda dosáhla historického rekordu, a to téměř 1,5 milionů tun,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ministr Toman poděkoval zemědělcům za jejich každodenní úsilí, za mnoho hodin těžké a poctivé práce a za to, jakým způsobem se o svá hospodářství a pole starají. Dále uvedl, že dobrou motivací pro zemědělce, aby využívali zemědělskou půdu, je i systém přímých plateb. Jejich správné nastavení je jednou z priorit Ministerstva zemědělství. Vhodná struktura přímých plateb má vést k modernizaci podniků v zemědělství a v potravinářství i k podpoře živočišné výroby, která má vysokou přidanou hodnotu tím, že vytváří pracovní místa zejména na venkově.

Dožínkové věnce posvětil biskup českobudějovické diecéze Monsignor Jiří Paďour. Poté je z rukou prezidenta Agrární komory Jana Veleby převzali premiér Rusnok a ministr Toman. Následně si hosté v doprovodu ministra Miroslava Tomana prohlédli výstavu.

K 27. srpnu byly žně v ČR prakticky ukončeny, neboť je celkem posekáno 1 233,4 tis. ha obilovin z 1 323,2 tis. ha určených ke sklizni, a to představuje 94,4 %. Aktuální výnos obilovin 5,45 t/ha převyšuje výnosy, které byly zjištěny v roce 2012 (4,45 t/ha) o 1,0 t/ha a přibližuje se výnosu, který byl dosažen v roce 2011 (5,52 t/ha). Sklizeň ozimého ječmene v ČR skončila již v minulém týdnu. Z celkové sklizňové plochy 106,3 tis. ha je posekáno 106,2 tis. ha a průměrný výnos činí 4,60 t/ha, což je vyšší o 0,56 t/ha než v roce předcházejícím. Pšenice ozimá je také v závěru žní, je sklizena na 95,1 % sklizňových ploch s průměrným výnosem 5,90 t/ha, což je vyšší o 1,38 t/ha v porovnání s loňskou sklizní. Z dalších obilovin končí sklizeň jarního ječmene, kde je sklizeno 234,5 tis. ha (96,6 %) a průměrný výnos dosahuje výše 4,86 t/ha, dále ozimé žito (95,2 % s průměrným výnosem 5,02 t/ha), jarní pšenice (84,5 % s průměrným výnosem 4,86 t/ha ) a triticale (86,2 % s průměrným výnosem 4,93 t/ha). Ze základních obilovin zbývá dokončit sklizeň ovsa, kde je sklizeno 73,8 % ploch s výnosem 3,75 t/ha. Celková produkce základních obilovin dosahuje výše 6 717,8 tis. tun..

Dana Večeřová, ředitelka Odboru komunikace MZe

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »