KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Přípravy na sněm vrcholí

13/03/14

Přípravy na sněm vrcholí Blíží se XXII. sněm Agrární komory ČR, který proběhne 20. března v Olomouci. Bude to tentokrát volební sněm a jeho přípravy jsou v plném proudu. Do závěru dospěla i nominace nového prezidenta komory, o zvolení se bude ucházet exministr zemědělství a prezident Potravinářské komory ČR Ing. Miroslav Toman, CSc. K závěru […]

Přípravy na sněm vrcholí

Blíží se XXII. sněm Agrární komory ČR, který proběhne 20. března v Olomouci. Bude to tentokrát volební sněm a jeho přípravy jsou v plném proudu. Do závěru dospěla i nominace nového prezidenta komory, o zvolení se bude ucházet exministr zemědělství a prezident Potravinářské komory ČR Ing. Miroslav Toman, CSc.

K závěru také spěje návrh změny statutu Agrární komory ČR, který dostanou delegáti k posouzení. Představenstvo komory se rozhodlo po dvaceti letech k významné změně a předloží sněmu návrh na zvýšení počtu viceprezidentů. Jde o to, aby do práce ve vedení komory byli vtaženi reprezentanti hlavních proudů členských uskupení, a tím aby se přirozeným způsobem otupily rozpory a došlo k většímu sjednocení. Pokud se to povede, pak bude hlas agrární komory silnější a nový prezident bude mít velmi silnou pozici. Po diskusi s delegáty sněmu ve všech krajích se zdá, že návrh představenstva bude mít většinovou podporu sněmu a má velkou šanci na schválení. Bylo by to dobře.

Vstupujeme totiž do rozhodujícího období, kdy se bude lámat chleba, kdy se v řádu několika měsíců rozhodne o konečné podobě reformy společné zemědělské politiky po letošním přechodném roce. Tedy o pravidlech hry v letech 2015 až 2020. Bude dobře, když do něho Agrární komora ČR vstoupí silnější a jednotná. Šance, kterou má české zemědělství v dobře vyjednané reformě společné zemědělské politiky, je velká a zřejmě i poslední. Je i na nás, jak bude využita.

Ing. Jan Veleba, prezident AK ČR

zdroj: Agrární komora České republiky »