KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Státní veterinární správa zjednodušuje komunikaci s dozorovanými subjekty zaváděním online formulářů

15/09/15
Kateřina Patočková

Státní veterinární správa zjednodušuje komunikaci s dozorovanými subjekty zaváděním online formulářů Praha 9. září 2015 – Prodejci živých ryb na tzv. samostatném prodejním místě, kam patří v České republice především pouliční prodejci vánočních kaprů, mohou nyní jednodušeji komunikovat se Státní veterinární správou (SVS). Od 25. srpna jim byl na internetových stránkách www.svscr.cz  zpřístupněn online formulář, […]

Státní veterinární správa zjednodušuje komunikaci s dozorovanými subjekty zaváděním online formulářů

Praha 9. září 2015 – Prodejci živých ryb na tzv. samostatném prodejním místě, kam patří v České republice především pouliční prodejci vánočních kaprů, mohou nyní jednodušeji komunikovat se Státní veterinární správou (SVS). Od 25. srpna jim byl na internetových stránkách www.svscr.cz  zpřístupněn online formulář, jehož prostřednictvím mohou dozorovému orgánu nahlašovat zahájení prodeje. Postupným zaváděním online formulářů SVS zjednodušuje a zrychluje vzájemnou komunikaci s dozorovanými subjekty.

Přestože se v případě prodeje živých ryb na samostatném prodejním místě jedná zpravidla o záležitost sezónní, předcházející období vánočních svátků, začínají se vyskytovat žádosti o tuto formu prodeje i mimo období Vánoc. SVS proto nově zveřejnila na internetových stránkách online formulář, který usnadní komunikaci prodejců živých ryb s dozorovým orgánem. Prodejci mají ze zákona danou povinnost nejpozději sedm dní před zahájením prodeje nahlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě.
Až doposud mohli hlásit zahájení prodeje e-mailem nebo poštovní zásilkou. Tyto dvě možnosti pro podání hlášení dále zůstávají, rozšiřují se však nově i o třetí variantu. Bude na prodejci, kterou z nich si vybere. Nový formulář by měl přinést úsporu času jak prodejce, tak dozorového orgánu. Před odesláním vyplněného formuláře je prodejce povinen seznámit se s požadavky na prodejní místo a poučením o týrání zvířat. Před jeho vyplněním je nutná registrace, při níž si prodejce zvolí nahlašovací jméno a heslo s ověřením emailové adresy. Subjekty, které se do systému zaregistrovaly již v minulosti z důvodů vyplňování jiných online formulářů, se již nově registrovat nemusí a přihlásí se do něj pod stávajícími údaji. Po přihlášení pouze v nastavení přidají možnost „vyplnit formulář na hlášení prodeje ryb“. Každé prodejní místo musí být hlášeno samostatně. Například před loňskými Vánoci jich bylo v celé ČR nahlášeno takřka 2 200.
V současnosti na webu SVS (http://eagri.cz/public/app/svs_pub/formulare/) fungují další online formuláře určené pro příjemce zásilek potravin živočišného původu z EU, soukromé veterinární lékaře či výrobce medikovaných krmných směsí. V dohledné době přibydou formuláře další.

Formulář

Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS

zdroj: Státní veterinární správa ČR, www.svscr.cz »