KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Potravinářství

Potravinářství

04/01/22

Odhalit falešný včelí med bude snazší. Výzkumníci z VÚRV a PřF UK vyvinuli metodu, jak odlišit specifické proteiny pravého medu od náhražek.

Včelí med patří mezi nejfalšovanější potraviny na světě. Způsobů pančování je velké množství. Nejčastějšími podvody jsou přimíchávání sirupů z cukrové třtiny, kukuřice či rýže. Odhalení falšovaného medu je nesnadné a obvykle je zapotřebí využití více metodických přístupů.

22/06/21

Zemědělci: Potřebujeme férové podmínky pro odbyt českých potravin

Čeští zemědělci se dlouhodobě potýkají s nespravedlivými praktikami velkých obchodů, a je tak stále obtížnější dostat tuzemskou produkci do regálů.

11/11/20

Výskyt afrického moru prasat a biologická bezpečnost v chovech HZ

Výskyt afrického moru prasat (AMP) se v Německu rozšířil směrem na jih z Braniborska do Saska, tedy blíže k české hranici.

09/11/20

Kvalitní české výrobky z potravinářské výroby ÚSOVSKO FOOD

Potravinářský obzor 10/2020 – rozhovor s Ing. Jiřím Milkem, viceprezidentem AK ČR mimo jiné o regionálních potravinách a potravinové soběstačnosti.

29/09/20

MAKOVÁ MAPA – PRODEJ KVALITNÍHO MÁKU ZE DVORA

Česká republika je největším pěstitelem potravinářského máku na světě. Do ostatních zemí ho vyvezeme více než chmele. První jsme i v jeho konzumaci. Na jednoho obyvatele ČR připadá až 430 g, což je asi největší spotřeba máku na světě. Ale i přes všechna prvenství se na pultech obchodů můžete občas setkat s jeho nízkou kvalitou. „Maková mapa“ má za cíl zprostředkovat prodej kvalitního máku, pěstovaného v ČR, přímo od pěstitelů pro koncové spotřebitele.

03/06/20

RESTART SOUTĚŽE

Ing. Eva Chromečková

3. 6. 2020 Obnovení aktivit v potravinářských soutěžích Regionální potravina Jihomoravského kraje a ZLATÁ Chuť jižní Moravy 2020. Byly stanoveny nové termíny. Uzávěrka příjmu žádostí je ve středu 24. 6. 2020!

13/03/20

Zrušení semináře „Jak správně značit potraviny“

Ing. Eva Chromečková

Zrušení všech termínů semináře „Jak správně značit potraviny“