KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

"Česká potravina" bude skutečně česká

28/12/15

MZe prosadilo na vládě změnu zákona.

„Česká potravina“ bude skutečně česká.

 Ministerstvo zemědělství prosadilo na vládě změnu zákona

21.12.2015 – Podmínky pro to, kdy smí výrobce označit potravinu za opravdu českou, přesně stanoví novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, kterou dnes schválila vláda. Ministerstvo zemědělství v zákoně navrhlo i další změny, které zejména zlepší informovanost spotřebitelů. Novela také přejímá evropskou legislativu do české.

„V zákoně o potravinách jsme měnili paragrafy tam, kde bylo dosavadní znění pro veřejnost nepřesné a nedávalo jí tolik informací, které o potravinách chtěla mít. To jsme změnili, takže jsme například sjednotili způsob informování o původu nebalených potravin v případech, kdy to je to povinné. Tento údaj spotřebitel najde vždy těsně u ovoce, zeleniny, hovězího, vepřového nebo drůbežího masa,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Nápis „česká potravina“, „vyrobeno v České republice“, českou vlajku, mapu České republiky a podobná loga a texty odkazující na český původ výrobku už budou moci výrobci dobrovolně použít, jen když splní jasně dané podmínky. U jednosložkových potravin, jako je mléko, maso nebo zelenina, budou muset být suroviny ze 100 % z České republiky. U vícesložkových, například salámu, budou suroviny nejméně ze 75 % českého původu.

Ministerstvo zemědělství také zákonem umožnilo, aby výrobci a prodejci mohli charitativním a humanitárním organizacím zdarma dávat jídlo, které není zcela v souladu s potravinovým právem, přesto je stále bezpečné.

„Jsou to například potraviny, které mají deformovaný obal, nebo u kterých prošla doba trvanlivosti, ale nejsou zkažené nebo jinak nevhodné pro lidskou spotřebu. Charitativní organizace budou moci dál distribuovat bezplatně jídlo potřebným lidem,“ uvedl Marian Jurečka.

Nově zákon upravuje také podmínky pro označování tabákových výrobků. Tyto požadavky vycházejí z evropské směrnice, kterou musely všechny členské státy zapracovat do svých národních zákonů.

„Směrnice sjednotí podmínky prodeje tabákových výrobků v EU a zajistí lepší informovanost a ochranu spotřebitele. Konkrétně budou na obalech zdravotní varování s obrázky, které realisticky zobrazují negativní účinky kouření,“ řekl ministr zemědělství

Novela vypočítává požadavky na složení elektronických cigaret, uvádí, jaké mohou obsahovat maximální množství nikotinu (tj. max. 22 miligramů na 1 mililitr tekutiny v elektronické cigaretě). Určuje také, že informační text u cigarety musí obsahovat zdravotní varování, údaje o návykovosti a možných nepříznivých účincích.

Hynek Jordán

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR