KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Od počátku roku SZPI uzavřela 76 provozoven

14/04/16
Kateřina Patočková

Od počátku roku SZPI uzavřela 76 provozoven 13. 04. 2016 –  Letošní výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ukazují, že situace v oblasti hygieny potravinářských provozů u některých provozovatelů zůstává na značně neuspokojivé úrovni. Od 1. 1. do 12. 4. 2016 byli inspektoři SZPI nuceni z důvodů závažného porušení hygienických předpisů uzavřít celkem […]

Od počátku roku SZPI uzavřela 76 provozoven

13. 04. 2016 –  Letošní výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ukazují, že situace v oblasti hygieny potravinářských provozů u některých provozovatelů zůstává na značně neuspokojivé úrovni. Od 1. 1. do 12. 4. 2016 byli inspektoři SZPI nuceni z důvodů závažného porušení hygienických předpisů uzavřít celkem 76 provozoven. Situace se přitom liší dle druhu činnosti. Dlouhodobě nejnižší výskyt závažných pochybení SZPI zjišťuje v sektoru výroby potravin neživočišného původu, kde letos došlo k uzavření 7 provozoven.

U celkem 34 provozoven maloobchodního prodeje potravin inspektoři ve sledovaném období uložili zákaz užívání prostor pro závažné porušení hygienických předpisů. K nejčastějším příčinám uzavření tohoto typu provozoven patří nezabezpečení prostor před pronikáním škůdců, v některých případech i výskyt škůdců v provozovnách potravin poškozených okusem.  V menšině případů inspektoři uzavřeli prodejny pro dlouhodobě zanedbaný úklid a nezvládnutý odvoz odpadů.

Od začátku roku 2016 uzavřeli inspektoři SZPI při kontrolách 35 restaurací a dalších provozoven společného stravování. Důvodem k uzavření byl zejména zanedbaný úklid v podobě nánosů mastnoty, prachu a zbytků potravin na kuchyňských zařízeních, podlaze, skladech potravin a podobně. Inspekce ve společném stravování uskutečnila letos přes 3000 kontrol společného stravování a u 34% kontrolovaných provozoven zjistila porušení právních předpisů.

Podrobnosti včetně fotodokumentace jsou k dispozici na portálu Potraviny na pranýři v sekci Provozovny.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633

zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce »

Zařazeno v Potravinářství