KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Projekt "Poznej svého farmáře" – startuje třetí ročník

02/06/16

Třináct farem otevře své brány veřejnosti. Projekt POZNEJ SVÉHO FARMÁŘE startuje třetí ročník 31.5.2016 – Seznámit se s výrobci kvalitních potravin z malých rodinných farem a nahlédnout do fungování jejich hospodářství mohou lidé v rámci projektu „Poznej svého farmáře.“ Akce Ministerstva zemědělství se letos koná na třinácti místech po celé republice, odstartuje 4. června na […]

Třináct farem otevře své brány veřejnosti. Projekt POZNEJ SVÉHO FARMÁŘE startuje třetí ročník

31.5.2016 – Seznámit se s výrobci kvalitních potravin z malých rodinných farem a nahlédnout do fungování jejich hospodářství mohou lidé v rámci projektu „Poznej svého farmáře.“ Akce Ministerstva zemědělství se letos koná na třinácti místech po celé republice, odstartuje 4. června na Rodinné ekofarmě Polná v Karlovarském kraji.

Projekt, spuštěný před dvěma lety, má za cíl pomoci malým rodinným farmám s propagací jejich kvalitních potravinářských výrobků a zlepšit možnosti prodeje, tedy i ekonomiku farmy.

„Právě malá hospodářství často produkují ty nejkvalitnější potraviny, navíc za příznivé ceny. Veřejnost o nich ale mnohdy neví, i proto se jim v rámci akcí Poznej svého farmáře snažíme pomoci s propagací a přilákat tak nové zákazníky,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zatímco v prvním roce se do akce, zaměřené především na rodiny s dětmi, zapojilo pět farem, loni už lidé mohli navštívit třináct míst napříč celou republikou. Stejný počet farem se otevře i letos. V loňském roce navštívilo tyto akce téměř 24 000 lidí, stejný počet očekáváme i letos. Na projekt Poznej svého farmáře je v letošním roce vyčleněno 4 719 000 Kč včetně DPH. Letos se pořizuje materiál a předměty, které budou použitelné i v dalších letech

„Pro návštěvníky jde o skvělou možnost, jak si najít místo pro pravidelný nákup kvalitních a čerstvých farmářských produktů v blízkosti svého bydliště. Zemědělci si zase mohou zajistit pravidelný odbyt a stálé zákazníky,“ uvedl ministr Jurečka.

Letošní ročník odstartuje v sobotu 4. června na Rodinné ekofarmě Polná, která se specializuje na ekologický chov masného skotu, koní, ovcí, ale také hus, kachen a slepic. Program na jednotlivých farmách a statcích je vždy podobný – návštěvníci si mohou prohlédnout hospodářství, seznámit se s provozem a výrobou farmářských produktů, ochutnat je a samozřejmě mají možnost je i zakoupit. V programu ale nechybí ani hry pro děti a hudební vystoupení.

Letošní novinkou je propagace sladkovodních ryb. Na jednotlivých farmách budou kuchaři v mobilním stánku prezentovat recepty ze sladkovodních ryb, způsoby jejich zpracování a bude zde i možnost ochutnávky. Vstup na všechny akce je zdarma.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

Termíny a místa konání projektu Poznej svého farmáře v roce 2016

Rodinná ekofarma Polná (Karlovarský kraj) – 4. června 2016

Biozelenina Velehrad (Zlínský kraj) – 11. června 2016

EKO-farma Kozí hrádek (Olomoucký kraj) – 25. června 2016

Farma Košík (Středočeský kraj) – 9. července 2016

Farma Držovice (Ústecký kraj) – 23. července 2016

Statek Horní Dvorce (Jihočeský kraj) – 30. července 2016

Farma Údolíčko (Plzeňský kraj) – 13. srpna 2016

Farma Částkov (Pardubický kraj) – 20. srpna 2016

Statek U Pipků (Kraj Vysočina) – 27. srpna 2016

Ovoce Lexman (Královéhradecký kraj) – 10. září 2016

Farma Lukava (Liberecký kraj) – 17. září 2016

Farma Lička (Moravskoslezský kraj) – 24. září 2016

Horňácká farma (Jihomoravský kraj) – 8. října 2016

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »