KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

V obřím skleníku porostou rajčata bez půdy celý rok

07/04/17

Zdroj: http://brnensky.denik.cz/z-regionu/v-obrim-skleniku-porostou-rajcata-bez-pudy-cely-rok-sklizen-tisic-tun-rocne-20170402.html

V obřím skleníku porostou rajčata bez půdy celý rok.

Sklizeň? Tisíc tun ročně

Velké Němčice – Na ploše přibližně sedmi fotbalových hřišť vyrůstá na poli mezi Hustopečemi a Velkými Němčicemi obří skleník.Pěstitelský projekt, o kterém jako první informoval Břeclavský deník Rovnost, může být v budoucnu ještě rozsáhlejší. „Máme stavební povolení na další asi tříhektarový pozemek. Čekáme, jestli získáme na výstavbu dotace," informoval ředitel společnosti Agro Maryša Zdeněk Huták. Firmě stavba patří.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/z-regionu/v-obrim-skleniku-porostou-rajcata-bez-pudy-cely-rok-sklizen-tisic-tun-rocne-20170402.html

Místo slunce bude skleník vytápět bioplynová stanice potrubím, které vede od Uherčic přes Velké Němčice. Cesta přes pozemky městyse se stala v minulosti předmětem debat. „Trasa nejenom teplovodu, ale i vodovodu povede přes naše pozemky. Na toto věcné břemeno jsme nakonec na zastupitelstvu schválili a uzavřeli smlouvu,“ potvrdil spolupráci starosta Velkých Němčic František Smetana.

Zajímavosti o stavbě
• Skleník leží na pozemku o rozloze 4,6 hektaru.
• Cena stavby je 200 milionů korun.
• Rajčata začne Agro Maryša sázet na konci srpna tohoto roku, první sklizeň očekává v prosinci. Firma se zaměří také na pěstování cherry rajčat, do budoucna uvažuje o pěstování paprik či okurek.
• Produkce dosáhne asi 1 400 tun rajčat ročně.
• Provoz bude devět měsíců v roce, výpadek připadne na letní měsíce, kdy se bude skleník čistit.
• Skleník obslouží zhruba 45 zaměstnanců.

Vzor pro jedinečnou stavbu za bezmála dvě stě milionů korun našla firma na Slovensku a v Nizozemsku, kde podobná technologie už funguje.

Zatím poslouží skleník k pěstování rajčat. Obvyklým způsobem, v půdě, však neporostou. „Zem může obsahovat škodliviny. My využijeme speciální jakoby nohavice z kokosových vláken. Pak na základě rozboru vody, která z těchto vláken vyteče, dodáme zpátky to, co bude rajčatům chybět,“ popsal proces šéf Agra Maryša Huták.

Další podobná stavba je například v Suchohrdlech na Znojemsku. „Tam mají bylinkový skleník, který využívá také bioplynovou stanici,“ uvedl ředitel Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Jaromír Musil.

O dobrou chuť rajčat se postarají čmeláci a wi-fi, říká ředitel Huták

Velké Němčice – Jeden z cílů, který si při plánování stavby skleníku dali, bylo vrátit na stoly Jihomoravanů chuťově dobrá rajčata. „Vozí je k nám z ciziny tisíce kilometrů. My je budeme teď pěstovat celý rok. S opylováním pomohou čmeláci,“ říká ředitel společnosti Agro Maryša Zdeněk Huták.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/z-regionu/v-obrim-skleniku-porostou-rajcata-bez-pudy-cely-rok-sklizen-tisic-tun-rocne-20170402.html