KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Očekávání brzkého otevření čínského trhu českému sladu

03/08/17
Kateřina Patočková

Očekávání brzkého otevření čínského trhu českému sladu 18.7.2017 – Exportéři českého sladu budou moci nejspíše již v průběhu roku 2018 exportovat do ČLR. Vyplývá to ze závěrečného ústního vyjádření vedoucího expertní mise čínského kontrolního úřadu AQSIQ (General Administration for Quality Supervision and Quaratine of the People´s Republic of China), která ve dnech 25. 6. – […]

Očekávání brzkého otevření čínského trhu českému sladu

18.7.2017 – Exportéři českého sladu budou moci nejspíše již v průběhu roku 2018 exportovat do ČLR. Vyplývá to ze závěrečného ústního vyjádření vedoucího expertní mise čínského kontrolního úřadu AQSIQ (General Administration for Quality Supervision and Quaratine of the People´s Republic of China), která ve dnech 25. 6. – 1. 7. 2017 navštívila ČR.

Mise byla organizována a koordinována zemědělským úsekem OEÚ ZÚ Peking, na české straně se na ní finančně i organizačně podílelo Ministerstvo zemědělství ČR, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s. (VÚPS), sladovny Soufflet a.s., sladovna Klusáček a firma Sekado.

Čínští experti v průběhu mise navštívili tři výrobny sladu, tři sila, tři zkušební laboratoře v Čechách i na Moravě a hovořili s experty z ÚKZÚZ, SZPI a VÚPS. Při závěrečném vyhodnocení vedoucí mise a zástupce generálního ředitele Import and Export Food Safety Bureau AQSIQ pan Yang Wanshan zhodnotil systém státní kontroly a nezávadnost českého ječmene a sladu jako odpovídající čínským normám a přislíbil, že závěrečná zpráva mise doporučí povolení dovozu českého jarního sladu do ČLR (jarní slad tvoří valnou většinu české produkce), upravovaného při teplotě nad 80 0C.

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »