KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula poprvé v Bruselu: Chovatelé prasat jsou v kritické situaci, potřebují mimořádnou finanční podporu

19/01/22

O změnách ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky (SZP) a kritické situaci v sektoru prasat jednal dnes ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Pomoc chovatelům prasat byla i jedním z témat Rady pro zemědělství a rybářství, které se ministr účastnil poprvé krátce nástupu do funkce.

17.1.2022 – Tisková zpráva – O změnách ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky (SZP) a kritické situaci v sektoru prasat jednal dnes ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Pomoc chovatelům prasat byla i jedním z témat Rady pro zemědělství a rybářství, které se ministr účastnil poprvé krátce nástupu do funkce.

Ceny prasat a vepřového masa v ČR klesly na nejnižší úroveň od roku 1994. Vzhledem k tomu, že se inflace za posledních 30 let zvýšila o 100 %, nebyly problémy zemědělců v tomto sektoru nikdy větší.

„Jsem rád, že jsem se mohl poprvé setkat s komisařem Wojciechowským a osobně ho upozornit na problémy chovatelů prasat u nás. Požádal jsem ho, aby Evropská komise zavedla finanční podporu pro nejvíce postižené regiony. Pokud má tento sektor v naší zemi přežít, nelze už s podporou pro chovatele prasat otálet,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Ministr Nekula seznámil komisaře Wojciechowského také s úpravami Strategického plánu SZP v České republice.

„Plán v podobě, kterou připravila předchozí vláda, neřešil pomoc malým a středním zemědělcům. Tu nyní navyšujeme tak, aby malí zemědělci nebyli znevýhodnění jako dosud. Hlavním motivem všech změn je však snaha o vyšší ochranu přírody, půdy, vody a druhové rozmanitosti,“ uvedl Nekula.

Komisaře ujistil, že Česká republika zašle plán co nejdříve. Na pátek tohoto týdne svolalo Ministerstvo zemědělství pracovní skupinu, kde změny projedná s nevládními organizacemi. Až poté bude možné finální znění odeslat Evropské komisi.

O Strategickém plánu hovořil ministr Nekula také se svým slovenským protějškem Samuelem Vlčanem. S francouzským ministrem zemědělství Julienem Denomardiem jednal především o spolupráci obou zemí a prioritách při předsednictví v Radě EU.

„Setkání s francouzským kolegou pro mě bylo nesmírně důležité, protože právě po Francii v červenci tohoto roku převezmeme předsednictví v Radě EU. Chceme se společně zaměřit na udržitelné používání pesticidů nebo uhlíkové cykly v zemědělství a rovné podmínky v mezinárodním obchodu,“ uvedl ministr Nekula.

Rada se zabývala také aktuální situací v mezinárodním obchodu, situací na komoditním trhu a udržitelnými uhlíkovými cykly. V praxi jde například o nové možnosti ukládání uhlíku do půdy a biomasy. ČR přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku podporuje, jako zásadní podmínku ale požaduje, aby pravidla byla nastavena stejně pro všechny státy v rámci celé EU.

„Za Českou republiku budu prosazovat vyjasnění metodiky výpočtu uhlíkové stopy a zejména jeho jednoduché a transparentní nastavení. Je potřeba zajistit, aby plodiny vypěstované téměř za stejných podmínek ve dvou různých zemích byly z hlediska uhlíku srovnatelné a konkurenceschopné. Pouze takto můžeme zajistit rovné podmínky v celé Unii,“ řekl ministr Nekula.

Ministr Zdeněk Nekula se během jednání krátce setkal také s komisařkou pro zdraví a bezpečnost potravin Stellou Kyriakides a kromě již zmíněných kolegů ze Slovenska a Francie, také se svými protějšky ze Švédska, Německa, Slovinska, Rumunska a Lucemburska.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zařazeno v Aktuality, KIS JMK