KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

V soutěži Zelí roku zvítězily Nošovice

09/10/13

V soutěži Zelí roku zvítězily Nošovice V rámci výstavy Zahrada Čech v Litoměřicích uspořádala Zelinářská unie Čech a Moravy ve spolupráci s výstavištěm již V. ročník soutěže Zelí roku mezi profesionálními výrobci kysaného zelí z celé České republiky. Do letošního ročníku zaslalo své vzorky dvanáct výrobců kysaného zelí. Vzorky zaslali výrobci – Krouhárna zelí Tuchlovice, […]

V soutěži Zelí roku zvítězily Nošovice

V rámci výstavy Zahrada Čech v Litoměřicích uspořádala Zelinářská unie Čech a Moravy ve spolupráci s výstavištěm již V. ročník soutěže Zelí roku mezi profesionálními výrobci kysaného zelí z celé České republiky. Do letošního ročníku zaslalo své vzorky dvanáct výrobců kysaného zelí.

Vzorky zaslali výrobci – Krouhárna zelí Tuchlovice, Jiří Talaš – Tlumačov, Jiří Kubíček -Bystročice, Zemědělské družstvo Podchlumí – Dobrá Voda, AGROSPOL Bolehošť a. s., Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice, Samir Kysané Zelí s. r. o., Zelárna Křivice – Jan Hušek, Baše a spol. s. r. o., ZP Malše a. s. (Roudenské kysané zelí), AGRO Brno-Tuřany, a. s., ZP Otice, a. s.

První semifinálové kolo se konalo v pátek 13. 9. 2013 v rámci zahájení výstavy, kdy přítomní na základě ochutnávky dvanácti anonymních vzorků vybrali pět nejchutnějších, které postoupily do finálového kola. V semifinálovém kole hodnotilo vzorky 45 degustátorů. Finálové kolo se konalo v pondělí v odpoledních hodinách na pódiu výstaviště. Moderátor a bavič Petr Novotný spolu s předsedou Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Jaroslavem Zemanem vyzvali sedmičlennou porotu složenou z umělců a náhodně vybraných návštěvníků výstavy, aby před zraky diváků zdegustovali předložené anonymní vzorky a vyplněním hlasovacích lístků určili pořadí těchto pěti finalistů.

Druhý den, 17. 9. 2013, proběhlo na pódiu slavnostní odtajnění vzorků a předseda ZUČM Jaroslav Zeman ve spolupráci s moderátorem Petrem Novotným předali vítězi, řediteli Zemědělského družstva vlastníků Nošovice, diplom a hlavní cenu – tradiční zelák, a další čtyři výrobci obdrželi diplomy s pořadím.

Výsledky soutěže Zelí roku 2013
1. místo Nošovické kysané zelí – firma Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice
2. místo Talašovo kysané zelí – firma Jiří Talaš – Tlumačov
3. místo Tuřanské kysané zelí – AGRO Brno-Tuřany, a.s.
4. místo Tuchlovické kysané zelí – Krouhárna zelí Tuchlovice
5. místo Otické kysané zelí – ZP Otice, a. s.

ing. Radovan Tůma, tajemník Zelinářské unie Čech a Moravy