KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Zemědělce nespokojené s dotacemi přijal Zeman, s Fialou se sejdou příští týden

07/02/22

Hrad bez dalších podrobností sdělil, že Zeman se sešel s prezidentem Agrární komory Janem Doležalem, předsedou Zemědělského svazu Martinem Pýchou a šéfem Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků Gabrielem Večeřou, a to na jejich žádost.

2. 2. 2022 – ČTK – Premiér Petr Fiala (ODS) bude se zástupci Agrární komory (AK) a Zemědělského svazu (ZS) jednat o změnách v nastavení dotací pro roky 2023 až 2027 příští týden. Premiér to uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. Šéfy obou organizací sdružující větší zemědělské a potravinářské podniky na Pražském hradě přijal prezident Miloš Zeman ve středu. Agrární komora a Zemědělský svaz původně na tento den připravovaly protesty, ustoupily od nich právě kvůli slíbené schůzce s premiérem. Fiala dal najevo, že s nimi bude jednat, ale ne pod nátlakem demonstrací.

Hrad bez dalších podrobností sdělil, že Zeman se sešel s prezidentem Agrární komory Janem Doležalem, předsedou Zemědělského svazu Martinem Pýchou a šéfem Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků Gabrielem Večeřou, a to na jejich žádost.

Komora i svaz považují změny v dotační politice za nespravedlivé a zvýhodňující malé zemědělce. Vedení obou organizací v pondělí oznámilo, že chystá na středu protest formou jízdy zemědělské techniky v celé zemi kromě Prahy. Vedle změn v dotační politice jim vadilo to, že podle nich nebyli přizváni k jednacímu stolu s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL). Nekula kritiku odmítá, opakovaně říká, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělců. Ministerstvo také poukázalo na to, že zástupci AK a ZS byli zváni na všechna jednání pracovních skupin o strategickém plánu společné zemědělské politiky, který upravuje pravidla dotací.

Ministerstvo zemědělství návrh strategického plánu poslalo Evropské komisi k posouzení 28. ledna. Podle Agrární komory a Zemědělského svazu se tak stalo bez zohlednění jejich připomínek. Především jim vadí zvýšení dotace na prvních 150 hektarů na 23 procent celkového objemu peněz oproti deseti procentům, což byl plán bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

Proti změnám v dotacích někteří zemědělci protestovali už 20. ledna, kdy na silnice vyjely stovky traktorů, nákladních aut a dalších strojů. Tentokrát měl být protest větší. Protestní akce dlouhodobě odsuzuje Asociace soukromého zemědělství (ASZ), podle jejího místopředsedy Jana Štefla říkají AK a ZS polopravdu a štvou lidi proti vládě.