KIS Jihomoravský kraj
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Jihomoravského kraje

Zemědělci přerušují protesty

02/02/22

Krizový štáb Agrární komory České republiky a Zemědělského svazu České republiky rozhodl o odložení protestních jízd zemědělské techniky, které byly ohlášené na dnešní den.

Tisková zpráva 2. 2. 2022 – Krizový štáb Agrární komory České republiky a Zemědělského svazu České republiky rozhodl o odložení protestních jízd zemědělské techniky, které byly ohlášené na dnešní den. Série protestů má upozornit na nespokojenost produkčních zemědělců s rozhodováním politiků o budoucí podobě Národního strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023-2027 bez projednání se zástupci všech zemědělců.

„Ozvali se nám z kanceláře premiéra Petra Fialy s nabídkou schůzky. Proto jsme se rozhodli ohlášenou protestní jízdu zatím odložit, abychom panu premiérovi dali prostor k jednání,“ říká předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. „Od počátku bylo cílem protestů oslovit politiky a mít možnost jim vysvětlit, že při svém rozhodování vycházejí z mylných podkladů a informací. Neodvoláváme protestní pohotovost, ale vytváříme prostor pro jednání,“ doplňuje prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

V závěru roku získali zástupci obou hlavních zemědělských organizací, jejichž členové vyrábějí 80 procent českých potravin, neoficiální informace, že nová vláda chystá významné změny v Národním strategickém plánu Společné zemědělské politiky 2023-2027. Po neúspěšných žádostech o jednání s předsedy pětikoalice svolaly Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR demonstraci před sídlem Úřad vlády České republiky ve Strakově akademii v první polovině ledna a vyzvaly zemědělce k dalším protestním akcím.

Vláda přesto rozhodla o zvýšení redistributivní platby, tedy platby na první hektary, z původně plánovaných 10 procent na 23 procent. To znamená, že podniky nad 150 hektarů přijdou o část podpor, jejichž sazba bude klesat s rostoucí velikostí. Nejvíce to ovlivní podniky, které provozují náročnější činnosti, jako je produkce masa, masných výrobků, mléka nebo pěstování ovoce, zeleniny, brambor či chmele. Na druhé straně vyšší platba na první hektary není podmíněna jakýmikoliv podmínkami. Tato opatření výrazně znevýhodňují zemědělce všech velikostí, různých právních forem a odlišného výrobního zaměření. Obavy z tohoto znevýhodnění se potvrdily po zveřejnění dotační kalkulačky Ministerstva zemědělství, podle které budou oproti současnosti kráceni všichni zemědělci s výměrou nad 400 hektarů a přijdou dohromady o miliardy korun.

Kontakty pro média:
Agrární komora ČR
tisková mluvčí Barbora Pánková
tiskove@akcr.cz, pankova@akcr.cz
tel. 721 306 431

Zemědělský svaz ČR
tiskový mluvčí Vladimír Pícha
picha@zscr.cz